Excel to potężny program typu arkusz kalkulacyjny z pakietu Microsoft Office. Jest on stosowany w praktycznie każdej firmie, większości instytucjach oraz przez osoby prywatne w warunkach domowych. O historii Excela oraz jego „dojrzewaniu” do obecnej postaci możesz przeczytać na stronie Wikipedii, pod tym linkiem.

Powszechność użycia tego programu motywuje coraz większą liczbę ludzi do bliższego poznania wszystkich jego możliwości. Wykorzystywany jest głównie do wykonywania obliczeń zestawionych w formie tabelarycznej. Program umożliwia nam tworzenie tabel, raportów, wykresów, diagramów oraz wielu innych form zestawień.

Zapowiedź cyklu wpisów dotyczących podstawowych funkcji programu Excel.

Jeżeli na co dzień masz styczność z programem Excel, ale kompletnie nie potrafisz się w nim odnaleźć to zachęcam Cię do śledzenia cyklu wpisów, który będzie o tutaj. Nowe wpisy będą się pojawiały przynajmniej dwa razy w tygodniu. Obejmować będą nie tylko podstawowe zagadnienia tj. układ wstążek i ich wykorzystanie, ale również wyjaśnienie działania podstawowych wbudowanych funkcji arkusza kalkulacyjnego.

Jeżeli korzystałeś już z programu Excel, ale w starszych wersjach to tym bardziej zachęcam Cię do prześledzenia kliku wpisów. Kurs będę realizowany na najnowszej dostępnej wersji programu Microsoft Excel, czyli wersji 365. Będziesz mieć okazję prześledzenia różnic w działaniu niektórych funkcji między wersjami tego programu.

W kursie podstawowym nauczysz się ….

  1. korzystania z narzędzi głównych programu Excel
  2. wstawiania tabel (w tym tabel przestawnych), ilustracji i wykresów
  3. możliwości układu strony i przygotowania strony do wydruku
  4. używania popularnych i mniej znanych formuł
  5. przydatnych skrótów i trików, które przyspieszą Twoją pracę

Lista tematów, które chce poruszyć w tym kursie nie jest jeszcze zamknięta. Jeśli jakieś zagadnienie szczególnie Cię interesuję to zachęcam do podzielenia się nim w komentarzu lub w bezpośrednim mailu do mnie.

Dla niezdecydowanych

Jeżeli jeszcze Cię nie przekonałam, że warto bliżej poznać program Excel, to na pewno wiesz że istnieją ukryte funkcje Excela. Na pewno też słyszałeś, że Excel przeczyta Ci to co napisałeś. Postaram się wraz z informacjami dla osób początkujących podrzucać pewne ciekawostki dotyczące programu, które zainteresują również osoby na poziomie średnio zaawansowanym.